Multimetre alırken nelere dikkat edilmelidir?

Multimetre genel kullanım alanları nelerdir?

Aracınızın akü ömrünü kontrol etmek, devrelerde hata ayıklamak, kısa devreyi bulmak gibi işlemlerde kullanabilirsiniz. Bunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz şimdi gelin onu inceleyelim.

Ekran tipine karar verin.

Öncelikle multimetre ekranının tipini belirlemelisiniz. Multimetrelerin dijital ve analog olmak üzere iki farklı ekran tipi mevcuttur.

Dijital multimetrenin en büyük avantajı, ölçülen değeri hem pozitif hem de negatif olarak gösteren bir ekranı olmasıdır. Bu ekran LED veya LCD özellikli olabilir. Ekran boyutları ne kadar büyük olursa değerlerin okunması da o kadar kolay olur. Dijital multimetrelerin ölçüm hassasiyeti çok yüksektir.

Analog multimetre hareketli bir bobin sayacı ve bir işaretçi kullanılarak oluşturulmuştur. Değerleri analog ölçekli bir ekranda gösterir. Hareketli bobin sayacı, iki daimi mıknatıs arasına yerleştirilen bir tambura sarılan bobinden oluşur. Akım, bobin içinden geçerken bobinde mıknatıslarla reaksiyona giren bir manyetik alan oluşturulur ve oluşan kuvvet, ölçek üzerindeki işaretçiyi hareket ettirir ve değeri gösterir. Analog multimetre ile hassas ölçüm almanız mümkün değildir ancak hareketli işaretçi size gerçek zamanlı olarak okumalardaki tutarsızlıkları gösterebilir.

Yapmak istediğiniz ölçümleri belirleyin

Multimetre ile çeşitli ölçümler ve testler yapabilir ancak genel olarak; gerilim, alternatif akım, doğru akım, direnç, kapasite, iletkenlik, frekans (Hz) değerleri ölçülebilmektedir. Yeni dijital multimetreler çok küçük olan farklılıkları veya dalgalanmaları ölçebilecek noktaya getirilmiştir. Dijital multimetreler, genellikle elektronik mühendisleri için tasarlanmıştır; bu nedenle birçok multimetre, muhtemelen ihtiyacınız olmayan özellikleri içerebilir. Yapmak istediğiniz ölçümün tipine ve hassasiyetine göre multimetre seçin. Daha hassas elektronikleri ölçmek istiyorsanız, yüksek giriş empedansına sahip bir multimetre seçerek doğru ölçümler elde edilebilir. Yapmak istediğiniz ölçümleri satın alacağınız cihazın broşürlerinden kontrol edin.

Bütçenizi aşmayın

Multimetreler çok geniş fiyat aralıklarında satılmaktadır. Fiyatlar markaya ve içerdiği özelliklere göre değişir. Daha yüksek fiyatlı cihazlar, daha düşük fiyatlı modellerden daha dayanıklı ve doğru olma eğilimindedir.

Dijital multimetre, LCD veya LED ekranda bilgi verir ve analog multimetreden daha pahalıya mal olmaktadır. Analog multimetrenin avantajları ise ucuz olması ve pil gerektirmemesidir. Multimetre alırken yatırım maliyetinizi mutlaka belirlemelisiniz. Sektörde iyi bilinen ve kolay bulunan markaların ürünlerini kullanmanız garanti ve servis gibi konularda size yardımcı olur.

Ayrıca cihazı ne sıklıkla kullanacağınıza bakmanızı da öneririz. Bu aleti ara sıra kullanacaksanız, daha düşük fiyatlı bir ürün işinizi görecektir. Ancak aleti çok kullanmayı planlıyorsanız sağlam tasarımlı ve daha pahalı bir çözüm seçmeniz gerekebilir.

Nerede kullanacağınızı göz önünde bulundurun

Ortalama bir ev sahibinden profesyonel elektrikçiye kadar her türlü insan multimetre araçlarını kullanır. Her türden kullanıcının ihtiyacına uygun çok sayıda farklı türde multimetre vardır. Eğer sadece atölyenizde basit ölçümler yapacaksanız kapsamlı bir modele ihtiyacınız yoktur. Analog bir multimetre bile işinizi görebilir. Eğer multimetreyi sık sık kullanacaksanız ve hep yanınızda taşıyacaksanız cep tipi bir multimetre tercih edebilirsiniz. Endüstriyel alanda çalışan bir elektronik teknisyeniyseniz, iş güvenliğini sağlamak için daha gelişmiş özelliklere sahip bir dijital multimetreyi tercih etmelisiniz.

İstediğiniz özellikleri detaylandırın

Arkadan aydınlatmalı bir LCD ekran gösterişli görünür ve özellikle geceleri sahada veya ışık seviyesi düşük bir atölyede çalışıyorsanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer multimetre değerlerini değiştiren düğme biraz sert ve net şekilde değişiyorsa bu da iyi bir özelliktir. Ayrıca probların kablolarının da sağlam olmasına dikkat edin. Zamanla kablolarda aşınma görülebilir. Ayrıca probların tipi de önemlidir. Kelepçe veya iğne şeklinde alternatifleri bulunmaktadır.

Otomatik kapanma, ucuz multimetrelerde nadiren görülen bir özelliktir. Eğer otomatik kapanma özelliğine sahip bir model tercih ederseniz bataryanın daha uzun dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Daha yeni geliştirilen multimetrelerden bazıları, bluetooth okumaları, sıcaklık okumaları, akıllı telefonlar ile uyumluluğu, yüksek kaliteli bir grafik ekranı ve genişletilmiş yetenekleri içeren bir dizi gelişmiş fonksiyonla birlikte gelir.

Okumalarını gözlemlemek istediğiniz elektrikli cihazları çalıştırmak için gerekenden daha yüksek ana gerilime sahip bir dijital multimetre seçin.

Multimetreyi dayanabileceği akım aralığının üzerinde kullanmamak önemlidir. Daha yüksek amperlik akımlar ciddi tehlikelerle sonuçlanabilir.

Daha yüksek kaliteli dijital multimetreler satın alırken, varsa DC bileşenlerini de hesaba katabilecek gerçek RMS değerini sağlayıp sağlamadığını kontrol edin.

Haber Bülteni

Ücretsiz Abone Olabilirsiniz.

Continue Reading

Çanakkale Elektrikçi Çağır

Tüm Çanakkale’de Nöbetçi Elektrik Ustası Çağırabilirsiniz.